Serbările câmpeneşti continuă în judeţul Suceava – pe 20 şi 21 septembrie se va desfăşura la Horodnic de Sus Festivalul Tradiţii şi legende bucovinene.
ZdpN prezintă programul manifestărilor :
20 septembrie
Orele 12,00 – 20,00 – Vizitarea standurilor expoziţionale ale producătorilor agricoli, meşterilor populari, producătorilor tradiţionali de produse gastronomice şi preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole
Orele 12,00 – 13,00 – Fanfara “TRANDAFIRUL” Calafindeşti
Orele 13,00 – 13,10 – Deschiderea oficială a evenimentului
Orele 13,10 – 13,30 – “Azi în sat îi Şezătoare” – spectacol folcloric susţinut de formaţiile artistice:
– Grup vocal “BUCOVINA” Calafindeşti,
– Ansamblul folcloric “TRANDAFIRUL ” Calafindeşti
Orele 13,30 – 13,50 – Scenetă istorică “Ştefane, Măria Ta!”, Vicovu de Sus
Orele 13,50 – 15,00 – Spectacol folcloric susţinut de formaţii artistice de amatori:
– Ansamblul folcloric “Pădureţul” Cacica
` – Ansamblul polonez “Solonceanca” Soloneţul Nou
– Grup vocal “Păstrătorii de tradiţii” Marginea
– Grup folcloric “Arcanul bătrânesc” Frătăuţii Noi
– Adriana Bucevschi
Orele 14,00 – 15,00 – Concursul tăietorilor de lemne, la care vor participa tăietorii de lemn din zonă
Orele 15,00 – 15,15 – Recital ALEXANDRU ARŞINEL
Orele 15,15 – 15,25 – Florentina Moldovan
Orele 15,25 – 17,00 – Spectacol extraordinar susţinut de:
– Ansamblul Artistic “Ciprian Porumbescu” Suceava
– Margareta Clipa
Orele 17,00 – 20,00 – Spectacol folcloric susţinut de formaţii artistice de amatori:
-Formaţia de dansuri ucrainene “CERVONA KALENA” Negostina
-Grup vocal “ALTIŢA” Bilca
-Ansamblul folcloric “Bilcuţa” Bilca
– Formaţia de jocuri populare Frătăuţii Vechi
-Ansamblul folcloric “Vicoveanca” Vicovu de Sus
-Ansamblul folcloric “Florile vicovene” Vicovu de Sus
– Formaţia de jocuri populare Vicovu de Jos
– Ansamblul folcloric “Codrişor” Dorneşti
– Angelica Flutur
– Grup vocal Voitinel
– Ansamblul folcloric “Florile Bucovinei” Rădăuţi
Ora 20,00 – Balul gospodarilor
21 septembrie
Orele 10,00 – 20,00 – Vizitarea standurilor expoziţionale ale producătorilor agricoli, meşterilor populari, producătorilor tradiţionali de produse gastronomice şi preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole
Orele 12,30 – 13,00 – Fanfara “Crai bucovinean” Todireşti
Orele 13,00 – 13,45 – Formaţii de jocuri populare din Mănăstirea Humorului
– Dănuţ Onoiu
Orele 13,45 – 14,05 – Violoniştii Oleg şi Lucia Sacaliuc
Orele 14,00 – 15,00 – Concurs de tracţiune cu cai
Orele14,05 – 14,15 – Formaţia de jocuri populare “Trilişeşti” Iaslovăţ Ansamblul folcloric din Suceviţa
Orele 14,50 – 14,30 – Ansamblul folcloric “Ţănţăroiul” Iaslovăţ
Orele 14,30 – 14,50 – Ansamblul folcloric “Străjăncuţa” Straja
Orele 14,50 – 15,00 – Formaţia de dansuri ucrainene “Kozaciok” Bălcăuţi
Orele 15,00 – 15,15 – Taraful fraţilor Onica, Horodnic de Sus
Orele 15,15 – 15,30 – Recital EMIL IANOS
Orele 15,30 – 16,20 – Ansamblul folcloric Arcanul USV Suceava
– Călin Brăteanu
Orele 16,20 – 16,40 – Ansamblul folcloric “Brădetul” Horodnic de Jos
Orele 16,40 – 17,50 – Ansamblul “Ciobănaşul” al Clubului Copiilor Rădăuţi, Mihalescu Maria, Mihalescu Trandafir, Grigorean Andreea, Delia şi Denisa Babalean, Hriţcan Magda, Sânziana Mirăuţă, Bianca Ciornobrevei, Valentina Cernovschi
– Ansamblul folcloric “Flori de munte” din Suceviţa, Flocea Denisa – Solca,
Balan Valentina – Marginea
Orele 17,50 – 18,10 – Ansamblul folcloric “Fii Putnei” Putna
-Alexandra Dan, Marinela Cotos
Orele 18,10 – 18,20 – Formaţia de jocuri populare “Luca Arbore” Arbore
Orele 18,20 – 18,40 – Recital ALEXANDRU BRĂDĂŢAN
Orele 18,40 – 19,00 – Formaţia de jocuri populare “Obcina Poieniului” Poieni Solca
Orele 19,00 – 19,15 – Taraful “Huţulca” Ulma
Orele 19,15 – 20,00 – Hora de la Horodnic