Colaboratorul ZdpN Gabriel Todică a fost invitat de onoare, azi, la manifestările organizate de Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi Fălticeni cu prilejul a 10 ani de activitate.
El a expus, pe scena Centrului Cultural Birlic, tablouri în format dualist cu regina Maria și regele Ferdinand, care au fost dăruite instituției militare. Lucrările au captat atenția auditoriului, la fel ca și altele, realizate în aceeași tehnică, prezentate pe holul centrului.
După ce a explicat pe scurt tainele și înțelesurile picturii dualiste, Todică s-a referit, cu emoțiile inerente, la acest hobby pe care l-a transformat în artă, evident ajutat de imagini semnificative prezentate asistenței și a demonstrat că există dualism și în muzică.
Colegul nostru a făcut referire la viziuni, înțelesuri, origini, stiluri și idei, iar dacă nu ați fost în sală aveți ce regreta.
Dar, chiar și așa, articolele din arhiva ZdpN semnate de Gabriel Todică vă pot lămuri pe deplin, așa încât lecturați-le!
TEODOR PUȘCAȘU