Aproape 3.000 de studenți au absolvit, în acest an, cele 11 facultăți ale Universității “Ștefan cel Mare” Suceava.
Azi s-au desfășurat tradiționalul marș al absolvenților (pe traseul campus-piața centrală) și festivitatea de absolvire.
Șefii promoției 2025 ai USV sunt Silvestrița Fodor Bursuc- Facultatea de Științe ale Educației, Bianca Pînzariu- Facultatea de Istorie, Geografie și Științe Sociale, Sorina Hrușcă- Facultatea de Silvicultură, Sorina Grigoraș- Facultatea de Drept și Științe Administrative, Nadina Popovici- Facultatea de Inginerie Alimentară, Ancuța Pîțu- Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri, Taisia Verciuc- Facultatea de Educație Fizică și Sport, Ramona Cîmpan- Facultatea de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor, Evelina Guzun- Facultatea de Litere și Științe ale Comunicării, Sorina Tamazlîcari- Facultatea de Inginerie Mecanică, Autovehicule și Robotică și Cristian Dumitrescu- Facultatea de Medicină și Științe Biologice.
Rectorul Mihai Dimian a spus, printre altele, în cadrul festivității: “N-a fost un drum ușor, dar aici nu este o poveste despre succes, ci este un drum lung, greu, pavat cu un efort extraordinar, dar pe care ați reușit să-l parcurgeți până la final.
Trebuie să ne adaptăm, să încercăm împreună să creăm o educație centrată nu doar pe student, ci pe ceea ce veți face voi în viitor.
Am un exercițiu format din trei întrebări: care este cariera pentru care te-ai pregătit?
Ce-ai face dacă locul de muncă pentru care te-ai pregătit ar dispărea în următorii 5-10 ani, fiind înlocuit de roboți sau de inteligență artificială?
Ce-ai face dacă ai avea atât de mulți bani încât să nu fii nevoit să lucrezi pentru bani?
Cred că veți ajunge să folosiți din toate aceste răspunsuri câte ceva pentru a avea o carieră de succes.
Nu locul de muncă, ci dăruirea și pasiunea pentru locul de muncă vă vor aduce mulțumirea.
(…) și închei parafrazându-i pe cei de la Carla’s Dreams: Sunt doar un om ce trece prin timp / Greșind zi de zi și-nvățând / Nu sunt exemplar / Dar voi fi un absolvent USV în curând”.
BEATRICE OȘEAN