Gheorghe Șoldan, președintele PSD al Consiliului Județean Suceava, a fost spectator la meciul de promovare a echipei de fotbal Cetatea în Liga 2.
După victoria cu 4 – 0 în fața Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2, Șoldan a sărbătorit alături de suporteri și nu s-a putut abține de la o nouă promisiune cu final incert.
“Spectatori avem, echipă avem, stadion ne mai trebuie!
Analizăm varianta construirii unui nou stadion în zona Sălii Polivalente Suceava.
Vă asigur, nu va rămâne doar o promisiune, îl vom construi în acest mandat!”, a transmis Șoldan.
În apropierea sălii polivalente există deja un stadion nou, construit la finalul mandatului de primar al lui Ion Lungu, cu gradene de 500 de locuri, care ar putea fi extinse.
În mesajul său, Șoldan nu a spus clar dacă se gândește la extinderea acestor tribune sau la construirea unui alt stadion lângă cel deja existent.
În cel de-al doilea caz, având în vedere că mandatul actual al lui Șoldan se încheie în octombrie 2028, este foarte puțin probabil ca lucrările măcar să înceapă în acest termen.
Oricum, timpul va arăta dacă promisiunile lui Șoldan pentru următorii ani (referitoare la drumuri, la aeroport sau stadion) nu au fost decât simple “gogoși” demagogice…
DAN PASCARU









































































