Primarul municipiului Suceava Vasile Rîmbu (suspendat 6 luni din PSD) continuă proiectul grădiniței cu program prelungit din cartierul Obcini, început de predecesorul său, Ion Lungu (PNL).
Rîmbu a semnat, azi, contractul în valoare de 4,2 milioane de euro pentru edificarea grădiniței pe locul pe care altădată se aflau garaje, în prezent demolate.
Purtătorul de cuvânt al primarului, Alexandru Covașă (PNL) a transmis că “noua grădiniță va avea o capacitate de 160 de locuri, clădirea va fi cu demisol, parter și un etaj.
Structura va include acoperiș verde și panouri fotovoltaice.
Termenul de finalizare este luna aprilie 2028”.
Totuși, nici Rîmbu, nici Covașă, nu au precizat clar cine este constructorul.
DAN PASCARU









































































