În perioada 14 – 17 mai s-a desfășurat, la Ploiești, etapa națională a Concursului de chimie „Petru Poni”, la care județul Suceava a participat cu 2 elevi: Alexandru Țăran de la Colegiul Silvic Bucovina Câmpulung Moldovenesc – profesor îndrumător Virginia Corbotiuc și Luca Botușan de la Colegiul Economic Dimitrie Cantemir – profesor îndrumător Alexandra Chirilă.
Competiția a fost complexă, cu probă teoretică și probă practică.
Alexandru Țăran a câștigat mențiune din partea Ministerului Educației, dar și mențiune specială pentru cel mai mare punctaj la proba teoretică.
Elevii au fost însoțiți de profesoara Narcisa Simerea de la Colegiul Tehnic Samuil Isopescu Suceava.
BEATRICE OȘEAN









































































