Facultatea de Silvicultură Suceava a organizat, pe 15 mai, cea de-a cincea ediție a simpozionului „Educația ecologică și de protecția mediului în învățământul preuniversitar”, dedicat promovării responsabilității față de mediu și consolidării parteneriatului dintre universitate și unitățile de învățământ preuniversitar.
Evenimentul a fost organizat în colaborare cu Colegiul Silvic Bucovina Câmpulung Moldovenesc și a reunit peste 150 de elevi și cadre didactice, alături de studenți, profesori universitari și specialiști din domeniul silviculturii și protecției mediului.
În cadrul simpozionului, au fost expuse teme de actualitate, fiind susținute 18 prezentări, 20 de eseuri și 21 de postere, abordând teme precum educația ecologică în licee, schimbările climatice și protecția mediului, voluntariatul și implicarea civică, rolul pădurilor în menținerea echilibrului ecologic și rezultatele cercetării în domeniul ecologiei și silviculturii.
Elevii premiați sunt:
Secțiunea Eseuri
Locul I – „Aurul albastru al Terrei”
Gabriela Ghițun – Liceul Tehnologic Mihai Eminescu Dumbrăveni
Locul II – „Pădurea viitorului – echilibru fragil între exploatare, conservare și inteligență artificială”
Ionela Hilbert – Colegiul Silvic Bucovina Câmpulung Moldovenesc
Locul III – „Războiul resurselor”
Emanuela Nicoleta Dănilă – Liceul Tehnologic Mihai Eminescu Dumbrăveni
Secțiunea Postere
Locul I – „Păduri sănătoase, viitor sigur!”
Denisa Moroșanu, Mihaela Baltag, Alexandru Titienari – Colegiul Silvic Bucovina Câmpulung Moldovenesc
Locul II – „Nu transforma Pământul în deșeuri!”
Mădălina Acibotărița, Petrișor Burda, Andreea Tîrdea, Jasmina-Olimpia Mezaros, Mălina Paicu, Andreia-Monica Ungurean – Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Suceava
Locul III – „Protejează pădurea reciclând!”
Andreea Cazacu – Colegiul Silvic Bucovina Câmpulung Moldovenesc
BEATRICE OȘEAN









































































