Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a admis, ieri, sesizarea formulată de CSU Suceava după partida disputată în deplasare cu FC Voluntari, pe 3 mai, în etapa a 15-a a Ligii a 3-a de fotbal feminin.
În temeiul Regulamentul de Organizare a Activității Fotbalistice, cu aplicarea articolului 34 din Regulamentul Disciplinar, FC Voluntari a fost sancționat cu forfait, rezultatul meciului fiind omologat cu 3-0 în favoarea CSU Suceava.
Sesizarea a vizat nerespectarea regulamentului privind utilizarea jucătoarelor junioare eligibile – echipele participante au obligația de a utiliza permanent, pe teren, minimum patru jucătoare născute în anul 2008 sau mai mici, iar în partida respectivă, formația gazdă nu a respectat această prevedere.
Prin această decizie, CSU Suceava își asigură matematic promovarea în Liga 2, cu două etape înainte de finalul sezonului competițional.
Echipa antrenată de Marcel Irimie și Bogdan Misiuc ocupă primul loc în Seria 2, cu un avans de 6 puncte față de ocupanta poziției secunde, Chindia Târgoviște.
În cazul egalității de puncte, formația suceveană are avantajul rezultatelor directe.
În ultimele două etape ale campionatului, CSU Suceava va juca în deplasare cu FC Botoșani, pe 24 mai, și pe teren propriu cu FCSB, pe 30 mai.
RADU OSTAFIE









































































