Primarul de Suceava, Vasile Rîmbu (suspendat 6 luni din PSD), lansează o nouă promisiune cu realizare incertă anul viitor: reconfigurarea esplanadei centrale, astfel încât să devină un “reper urban european”.
El consideră că „este nevoie de o reconfigurare estetică și funcțională, vrem să transformăm esplanada centrală într-un spațiu public modern și aerisit, eliminând fragmentarea actuală și degradarea care afectează imaginea orașului”.
Primarul vrea să înlocuiască pavimentul actual de granit (în mare parte degradat) cu piatră naturală în tonuri calde, rezistentă la trafic și intemperii, o nouă fântână interactivă, cu jocuri de apă și lumini, integrată direct în paviment, insule de umbrire și mobilier modern.
Pentru a mai aplana criticile legate de terasa Union, Rîmbu spune că “modernizarea centrului include și o componentă de dezvoltare a sectorului HoReCa, prin suplimentarea numărului de terase, însă sub reguli stricte de design: sunt interzise culorile stridente și materialele plastice neconforme, umbrelele și mobilierul teraselor va trebui să respecte regulamentul local pentru a asigura un aspect elegant și ordonat, iar amplasarea teraselor se va face fără a bloca fluxul pietonal, fiind prevăzute și zone dedicate deplasării cu bicicleta”.
Rămâne de văzut dacă, în acest an, Primăria Suceava va finaliza studiul de fezabilitate și procedurile pentru obținerea finanțării și dacă în 2027 vor începe lucrările, așa cum susține Rîmbu…









































































