Conducerea Adăpostului Public Suceava consideră că problema câinilor comunitari va fi rezolvată atunci când localnicii vor conștientiza că și câinii cu stăpân trebuie sterilizați și când vor fi deschiși campaniilor de informare derulate la nivel local.
Într-o postare pe o rețea de socializare, este prezentat cazul orașului Cluj Napoca, care, spre deosebire de Suceava, nu mai are câini comunitari pe domeniul public.
“Degeaba strângem câini la infinit, dacă nu încercăm din toate puterile să schimbăm mentalitatea oamenilor din jurul nostru, pentru că, în realitate, noi muncim foarte mult pe efect, dar mult prea puțin pe cauză.
La Cluj au atacat sursa, nu doar efectul. Pentru că, în majoritatea orașelor (și asta a fost mult timp și realitatea noastră), se sterilizează câinii din adăpost, dar fluxul continuă – abandonuri, pui noi, alte și alte generații.
Clujul a făcut pasul critic: a început să sterilizeze câinii cu stăpân, gratuit, din bani publici.
Iar asta oprește exact ceea ce nu se vede imediat, dar alimentează problema: nașterea puilor nedoriți și abandonul „în lanț”.
Rezultatele nu au apărut nici în 2 ani, nici în 5 ani, ci după aproximativ 15–20 de ani de aplicare constantă.
Nu adăpostul rezolvă problema, prevenția o rezolvă.
Fără sterilizarea câinilor cu stăpân, problema nu dispare niciodată.
La Suceava urmează, sperăm chiar de anul acesta, un pas extrem de important: recensământul câinilor cu stăpân.
Un proces care va însemna implicarea directă a comunității – identificare, microcipare, vaccinare antirabică și, acolo unde este cazul, sterilizare gratuită”, este o parte din mesajul conducerii Adăpostului Public Suceava.
În schimb, conducerea adăpostului nu spune câți câini are în îngrijire și care sunt resusele financiare pe care le primește lunar de la Primărie, din fonduri bugetare.
BEATRICE OȘEAN









































































