Astăzi, un bărbat din orașul sucevean Cajvana s-a urcat într-un copac din parcul de peste drum de Primăria Municipiului Suceava, cu o sticlă de benzină asupra sa și a amenințat că se sinucide.
Solicitarea lui a fost ca la fața locului să vină prefectul județului Suceava să îl ajute să își facă documentele de identitate expirate. Bărbatul susține că primarului orașului Cajvana refuză să îi dea o adeverință necesară la eliberarea cărții de identitate, care i-a expirat de aproximativ șașe luni de zile.
Pe parcarta pe care o alea la gât se putea citi mesajul: “Protestez în greva foamei, sunt uns cu benzină și îmi dau foc! De 6 luni nu am acte, primarul orașului Cajvana nu vrea să-mi dea o adeverință să-mi pot face buletin. Protestez să vină prefectul jud. Suceava, nu cobor până nu vine să-mi aducă adeverința la buletin.”
Pompierii de la Detașamentul Suceava, însoțiți de un echipaj medical și mai mulți polițiști, au intervenit la fața locului.
După ce polițiștii i-au promis că îl vor ajuta să își întocmească documentele de identitate, bărbatul a acceptat să coboare din copac, fiind ajutat de pompieri cu o scară.
După ce a coborât, a plecat împreună cu oamenii legii la sediul Poliției Municipiului Suceava.
SORIN NICA










































































