Facultatea de Psihologie şi Științe ale Educației din cadrul Universității “Ștefan cel Mare” Suceava a organizat, pe 17 – 18 octombrie, conferinţa naţională cu tema “Educația timpurie – surse și resurse pentru dezvoltarea competențelor profesionale”, coordonată de prodecanul Otilia Clipa și care a avut ca invitaţi profesori de la universități din țară.
Evenimentul şi-a propus să prezinte comunității academice volumele coordonate de o echipă de experți din Universitatea Babeș-Bolyai Cluj Napoca (prof. univ. dr. Ion Albulescu şi Horatiu Catalano) pe tema educației timpurii și a managementului educational, la care au contribuit și profesorii din universitatea suceveană.
Prezentarea interactivă a cărţilor a fost realizată de către conf. univ. dr Daniela Jeder, conf. univ dr Liliana Mâţă, asistent univ. dr. Andreea Dohotaru, lector univ dr. Florin Domunco, lector univ dr. Marius Eşi şi conf univ dr. Doina Schipor, din cadrul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei.
Atelierele de formare “Roboțeii de(pe) podea – integrare în educația timpurie” și “Aplicații practice privind utilizarea roboților de podea în procesul de învățământ” au adus informaţii şi aplicaţii metodice pentru a observa cum se pot susţine activităţi didactice prin integrarea elementelor de tehnologie non-invazivă.
Un alt atelier interesant a fost “Realități VR și medii ambientale inteligente”, care a constat în prezentarea cercetărilor și a aplicațiilor posibile pentru lumea educației.
BEATRICE OȘEAN









































































