În luna septembrie, Universitatea “Ștefan cel Mare” Suceava a continuat activitățile de promovare în liceele din județ, realizând primele sesiuni de tutorat adresate studenților cu dizabilități, celorlalți studenți, cadrelor didactice, personalului didactic auxiliar și de cercetare din instituție.
Scopul proiectului constă în susținerea participării și accesului elevilor și studenților cu dizabilități la procesul educațional din cadrul USV.
Acesta urmează a fi atins prin activități destinate elevilor și studenților cu dizabilități, precum și altor elevi și studenți, cadre didactice, personal didactic auxiliar și de cercetare care participă la procesul didactic.
În cadrul proiectului vor fi organizate și activități de tipul „La un ceai cu specialiștii”, târgul locurilor de practică/voluntariat/internship, workshopuri, cu participarea unor specialiști care lucrează cu această categorie de grup țintă, în domeniul public sau privat.
BEATRICE OȘEAN










































































