România a câștigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de Canotaj de la Shanghai (China) în proba de de 8+1 mixt.
Printre componenții lotului se numără sucevenii Magdalena Rusu, Maria Lehaci, Florin Lehaci, Florin Arteni, Ciprian Tudosă și Ștefan Berariu. Ei au dominat cursa de la start până la finiș. Pe locurile 2 și 3 au venit Italia și Noua Zeelandă.

Ieri, tot la Campionatul Mondial de Canotaj din China, echipa feminină de 8+1 a României din care au făcut parte și trei sucevence (Roxana Anghel, Maria Lehaci și Ancuța Bodnar) a câștigat medalia de argint. Pe podium, alături de echipajul român, au fost Olanda și Marea Britanie.
RADU OSTAFIE








































































