România a încheiat pe primul loc în clasamentul general pe națiuni Cupa Mondială II de canotaj, desfășurată la Lucerna, Elveția, cu 6 medalii: trei de aur, două de argint și una de bronz.
Canotorii suceveni și-au adus contribuții importante la aceste succese.
Medalii de aur: Dublu rame feminin Simona Radiș și Magdalena Rusu, Dublu rame masculin Florin Arteni și Florin Lehaci și 8+1 feminin Cristina Druga, Roxana Anghel, Iulia Bălăucă, Geanina Juncanariu, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș și Victoria Petreanu.
Medalii de argint: Patru rame masculin Ștefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă și Ciprian Tudosă și Patru vâsle feminin Iuliana Buhuș, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu și Patricia Cireș
Medalie de bronz: 8+1 masculin Mihăiță Țigănescu, Laurențiu Danciu, Bogdan Baitoc, Claudiu Neamțu, Alexandru Ciobîcă, Mugurel Semciuc, Constantin Adam, Leontin Nuțescu și Adrian Munteanu.

RADU OSTAFIE








































































