În perioada 30 noiembrie – 1 decembrie 2024, la Brașov a avut loc Turneul Campionilor TENIS 10 FRT.
La această competiție, aflată la cea de-a IX – a ediție, au avut drept de participare copii care au câștigat cel puțin un turneu în cursul anului 2024. Au fost înscriși aproximativ 130 de concurenți din toate zonele țării.
Clubul de tenis de câmp ACS “Nada Florilor” a participat cu 20 de copii la toate categoriile de vârstă.
Încă din primele ore de concurs, tenismenii din Fălticeni au arătat că vor face un rezultat bun. Cu 5 medalii de aur, 4 de argint și 3 de bronz, clubul fălticenean s-a clasat pe primul loc pentru al cincilea an consecutiv.
Nivelul roșu starter: locul I – Filip Ionaș, locul II – Anastasia Apostol.
Nivelul roșu challenger: locul II – Eduard Radion.
Nivelul portocaliu: locul I – Antonia Mitocariu, locul III – Elisabeta Vasiliu.
Nivelul portocaliu starter: locul III – David Irimia.
Nivelul verde: locul I – Efremia Tanasă.
Nivelul galben fete: locul I – Elena Tanasă, locul II – Teodora Nechiforeasa.
Nivelul galben băieți: locul I – Daniel Mitocariu, locul II – Christian Samachișa, locul III – David Radion.
“Sunt foarte bucuros că împreună cu colegul meu Filip Vasile am reușit să formăm un grup de copii talentați, dar un mare aport l-au avut părinții, cărora le mulțumim. De asemenea, le mulțumim sponsorilor noștri Romfour, Raitar, Almaclinic, Kaon și autorităților locale, domnului primar, pentru condițiile bune de pregătire și pentru sprijin.
Doresc să-i felicit pe toți copiii care au participat la această competiție, pentru felul cum au luptat pentru fiecare punct. Știu că nu a fost ușor, dar rezultatele sunt pe măsura dăruirii lor”, ne-a declarat antrenorul Marcel Dascălu.
Pe data de 7 decembrie, tenismenii de la Fălticeni vor participa la o altă competiție TENIS 10 MPG, care va avea loc simultan la București și Cluj.