Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Suceava a sondat, în octombrie și noiembrie, opțiunilor elevilor de clasa a VIII-a.
Profesorii diriginți și profesorii consilieri școlari au prezentat oferta școlară a unităților de învățământ liceal din județ, iar, în urma centralizării opțiunilor exprimate de către cei 4.611 elevi prezenți în 110 unități școlare au rezultat următoarele informații: 4.254 de elevi au optat pentru colegii și licee învățământ de masă și 68 elevi au optat pentru învățământul special din județul Suceava, 38 de elevi au optat pentru unități școlare din alte județe, 219 elevi sunt nehotărâți și 32 de elevi nu doresc să continue studiile.
Opțiunile centralizate pentru unitățile de învățământ de masă din județul Suceava sunt:
– Filiera teoretică – 2.361 de elevi (dintre care profil umanist 1.196 și profil real 1.165)
– Filiera tehnologică – 819 elevi (dintre care profil tehnic 295, profil servicii 421, resurse naturale și protecția mediului 103 elevi)
– Profil vocațional: 523 de elevi (dintre care profil artistic 150, profil teologic 12, profil militar 128, profil pedagogic 102, profil sportiv 131)
– 551 elevi au optat pentru învățământ profesional și tehnic (dintre care 508 învățământ profesional și tehnic, 43 învățământ profesional/ profesional dual).
“Analizând statistic răspunsurile elevilor care se declară deciși, se poate constată că ponderea cea mai mare a opțiunilor este pentru filiera teoretică (55,5%), urmând apoi opțiunile pentru pentru filiera tehnologică (19,25%) și pentru profilul vocațional (12,29).
O analiză comparativă a opțiunilor de anul acesta cu cele exprimate în anul școlar precedent relevă faptul că procentul elevilor care aleg învățământul profesional și tehnic a scăzut (12,9 % în 2022 față de 19,61% în 2021).
Ținând cont de rezultatele transmise de școli, se poate anticipa o rată de tranzit mai mare din învățământul gimnazial către cel liceal în județul Suceava în anul școlar 2023-2024, față de anul școlar precedent (doar 0,75% dintre elevi declară că nu vor să-și continue studiile, față de 2,26% dintre respondenți în anul 2021)”, a menționat prof. consilier școlar Maria Adriana Nichitean.