VIDEO Fălticeneanul Vlad Dascălu este campion mondial la Mountain Bike XCO U23 și va reprezenta România la Jocurile Olimpice - Ziarul de pe Net
Incarcare...
Esti aici:    >  Sport  >  Articolul curent

De    •   Publicat acum 3 luni, 1 septembrie 2019   •   Fara comentarii

Vlad Dascălu a cucerit titlul mondial la Mountain Bike XCO, categoria Under23 după ce s-a impus în cursa disputată la Mont-Saint-Anne, din Canada. Este o premieră pentru țara noastră. De semenea, datorită rezultatului obținut, el s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.

Ciclistul originar din Fălticeni  a dominat întreaga cursă desfășurată la Mont Saint Anne, în Canada. Podiumul a fost completat de elvețienii Filippo Colombo și Vital Albin.

După cum v-a informat anterior ZdpN, Dascălu a câștigat și etapele de cupă mondială din 2019 care s-au desfășurat în Cehia, Franța și Italia.

„Nu-mi vine să cred, e un sentiment incredibil. Am visat la asta, dar cursa este imprevizibilă, nu poți fi niciodată sigur de victorie. Sunt foarte fericit, nu pot descrie senzația pe care o am acum”, a transmis într-un comunicat Vlad Dascălu.

Dascălu va reprezenta România la mountain bike în cadrul Jocurilor Olimpice, a doua participare de asemenea fel pentru țara noastră, după cea a lui Ovidiu Tudor Oprea din 2004, de la Atena, când s-a clasat pe locul 37.