FOTO Foresta a fost învinsă pe teren propriu de Dunărea Călărași: 0-2

de | oct. 14, 2017 | Sport, Știri | 0 comentarii

*stadion Areni / 11 grade celsius, vânt în rafale  / gazon bun / aproximativ  1.500 de spectatori

*șuturi pe poartă  4 – 5  / cornere  2 – 6  / cartonașe galbene  2 – 1

Codrin Anton FOTOGRAF

Azi, în Liga 2,  Foresta  Suceava ( tricouri verzi ) nu a reușit să facă față ritmului impus de  Dunărea  Călărași, părăsind terenul învinsă cu 0 – 2 ( 0 – 1 ).

Cu o galerie mai numeroasă și mai vocală decât în alte partide, gazdele încasează primul gol în 6, atunci când Alexandru înscrie ca la antrenament, din fața porții, după o centrare de pe partea dreaptă.

Același jucător ratează o ocazie asemănătoare după numai câteva minute, mingea ocolind poarta lui Began.

În 16 Matei șutează direct în portarul călărășenilor, după care oaspeții își creează noi ocazii, profitând de indeciziile din apărare ale lui Masella.

Cu 2 înainte de pauză, Began se remarcă la un șut periculos, reușind să respingă balonul care se ducea în plasă, chiar de lângă bară.

În cea de-a doua repriză  Foresta  nu se descurcă în fața apărării bine organizate a oaspeților.

Chalabi trece pe lângă egalare în 66, dar portarul oaspeților respinge cu un reflex extraordinargazdele fac toate schimbările până în 71.

În 77’ portarul  Forestei  este driblat, dar mingea centrată în fața porții este respinsă în corner.  Cornerul este bine executat de pe stânga, apărarea gazdă este prinsă din nou pe picior greșit, iar Manole înscrie lejer cu capul.

În 81’ Kimbaloula ar fi putut reduce diferența de pe tabelă, dar șutează din careu peste poartă, în timp ce, de cealaltă parte, în 90’ + 1’ Munteanu lovește bara din stânga porții lui Began.

Așa se încheie un meci în care oaspeții au arătat un plus de valoare și în urma căruia  Foresta  coboară pe penultimul loc în clasament.

În următoarea etapă,  Foresta  va juca în deplasare la Olimpia  Satu Mare, pe 21 octombrie.