CSU Suceava părăsește Cupa României la handbal: 19-22 cu HC Dobrogea Sud Constanța

de | dec. 17, 2016 | Sport, Știri | 0 comentarii

•  șuturi apărate 15-19 / minute eliminare 14-14

Cele 400 de locuri ale sălii Liceului cu Program Sportiv din Suceava nu s-au ocupat în totalitate în această seară, la partide CSU (echipament albastru) – HC Dobrogea Sud Constanța, din optimile de finală ale Cupei României.

Jucătorii antrenați de Adi Chiruț au părăsit terenul învinși cu 19-22 (7-13). Partida a fost dominată de la un capăt la altul de oaspeți, care conduceau în minutul 10 cu 5-3, iar în minutul 20 cu 7-5.

În minutul 17, portarii celor două echipe au reușit să stopeze câte 3 atacuri consecutive.

Un moment rar întâlnit s-a petrecut în minutul 20, atunci când croatul Puljizovic de la CSU a ratat cu poarta goală, din 10 metri, portarul oaspeților nemaiavând timp să ajungă în careu după schimbul cu un atacant.

Repriza a doua a adus o serie de decizii ale arbitrilor fluerate de public și contestate de antrenorul sucevenilor Adi Chiruț. În min.59 și 15 sec., la scorul 18-22 acesta a solicitat un ultim time-out, deși era evident că soarta meciului era pecetluită.

Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost Puljizovic și Polocoșer, cu câte 4 goluri.