Debut cu stângul în playout: CSU Suceava–CSM Bacău 17 - 23 - Ziarul de pe Net
Esti aici:    >  Sport  >  Articolul curent

Debut cu stângul în playout: CSU Suceava–CSM Bacău 17 – 23

De    •   Publicat acum 8 luni, 7 aprilie 2019   •   Fara comentarii

*aruncări ratate 20 – 14  /  minute eliminare 4 – 8

Sâmbătă seară, CSU Suceava  ( tricouri albastre )  a început cu o înfrângere seria playout a Ligii Naționale la handbal, 17 – 23 ( 9 – 12 ) cu CSM Bacău. Oaspeții au fost însoțiți de o mică, dar zgomotoasă galerie. Antrenorul Chiruț l-a ținut tot timpul în poartă pe Andrei, chiar și când intervențiile acestuia au fost inexacte.

7’ : sucevenii reușesc primul gol prin Baican din lovitură de la 7 metri ( 1 – 2 ). Până atunci rataseră Ciubotariu ( bară ), Burlacu și Tîrzioru.

14’ : Tîrzioru apropie CSU la 3 – 4, după care urmează o perioadă ca pase inexacte și cu ratări monumentale ale lui Ciubotariu, Lakovic și Dragnea.

23’ : tabela electronică se defectează, jocul este oprit câteva minute, observatorul meciului discutând îndelung cu staffurile celor două echipe. Până la începutul celei de-a doua reprize scorul va fi anunțat de crainicul sălii.

26’ : Adomnicăi reușește o “torpilă” care duce scorul la 7 – 10, dar oaspeții nu cedează inițiaitiva.

29’ : Șoldănescu reușește un gol de efect, de la mijlocul terenului în poarta goală.

31’ : gest nesportiv al lui Adomnicăi, care cade peste un băcăuan și îl lovește intenționat cu piciorul în cap. Arbitrii lasă faza să curgă.

39’ : după ratările lui Tîrzioru și Baican, dar și după câteva parade reușite de Andrei, Burlacu reușește egalarea la 13. Publicul simte momentul bun și încurajează echipa.

41’ : un jucător oaspete scapă pe contraatac, dar se lovește ca într-un zid de Burlacu, repliat în apărare. Faza este aplaudată mai ceva decât un gol.

45’ : Ionescu, bine angajat pe semicerc, reface egalitatea, 15 – 15, după care oaspeții trec definitiv la cârma jocului.

47’ : Lakovic este tamponat serios de un apărător băcăuan și are nevoie de intervenția asistenților medicali pentru a-și reveni. Publicul vociferează intens la adresa arbitrilor.

50’ : începe seria ratărilor pentru CSU, prin Costea, Tîrzioru ( de două ori ), Ciubotariu, Adomnicăi.

57’ : Burlacu înscrie pentru 16 – 22 și, un minut mai târziu, tot el face 17 – 22, dar deznodământul era clar.

După această înfrângere, sucevenii au coborât pe locul 4 în playout, în următoarea etapă ( 17 aprilie ), urmând să joace în deplasare cu Minaur Baia Mare.