Fălticeneanul Dascălu, învingător de etapă mondială la mountain bike - Ziarul de pe Net
Incarcare...
Esti aici:    >  Sport  >  Articolul curent

Fălticeneanul Dascălu, învingător de etapă mondială la mountain bike

De    •   Publicat acum 5 luni, 28 mai 2018   •   Fara comentarii

Ciclistul Vlad Dascălu ( 21 ani ), originar din Fălticeni, a câștigat, în premieră pentru România, o etapă de Cupă Mondială de mountain bike XCO ( cross country olimpic ).

El este legitimat la clubul spaniol Brujula Bike Racing Team.

Dascălu, cotat cel mai bun ciclist de mountain bike din România, s-a impus la etapa de Cupă Mondială de la Nove Mesto ( Cehia ), la categoria sub 23 ani.

Pe locurile următoare s-au clasat elveţianul Filippo Colombo şi sud-africanul Alan Hartherly.

Vlad Dascălu s-a născut la Fălticeni, iar la vârsta de 9 ani a plecat în Spania, împreună cu familia.

La 14 ani a început ciclismul, de la 15 ani şi jumătate a trecut la mountain bike și la 19 ani s-a clasat pe locul secund în Cupa Spaniei, la categoria sa de vârstă.