Fără mari emoții: CSU Suceava – Poli Iași 34 - 27 - Ziarul de pe Net
Esti aici:    >  Sport  >  Articolul curent

Fără mari emoții: CSU Suceava – Poli Iași 34 – 27

De    •   Publicat acum 3 luni, 30 septembrie 2017   •   Fara comentarii

*sala Liceului cu Program Sportiv / aproximativ 450 de spectatori ( capacitate maximă )

*aruncări ratate 18 – 22  / minute eliminare 4 – 6

Liga Națională a programat, azi, partida  CSU  Suceava ( tricouri albe ) –  Poli  Iași, încheiată cu victoria gazdelor, fără mari emoții, 34 – 27 ( 15 – 13 ).

Fără Șoldănescu și Burlacu, sucevenii au deținut în cea mai mare parte a timpului controlul jocului, doar câteva minute, în a doua repriză, ieșenii având avantaj.

În tribune a fost prezent și rectorul USV Valentin Popa, cu un fular al echipei la gât.

În 10’ tabela arăta 4 – 2, chiar dacă sucevenii erau încă relaxați, Tîrzioru și Cotinghiu intrând mai greu în joc.

În 18’, la 9 – 7, portarul C. Tcaciuc apără o bombă de pe semicerc, dar nu mai poate interveni la a doua aruncare, după recuperare.

Sandu perforează poarta oaspeților în 21’ pentru 12 – 8, Tcaciuc apără în nota obișnuită ( de la bine la foarte bine ), Sipka își înscrie și el numele pe lista marcatorilor, tot el ratează apoi, urmat de Tîrzioru.

E drept că nici ieșenii nu au excelat pe contraatac și la poziționale, așa încât la pauză se păstrează o diferență de 2 goluri.

În debutul reprizei a doua,  Poli  înscrie de două ori la rând, egalează și preia conducerea cu 16 – 17 și 19 – 20, dar a fost un simplu foc de paie.

CSU se regrupează și apasă accelerația, având în Olariu, Baican și Ciubotariu oameni de gol, sprijiniți eficient de Sipka și Tîrzioru.

În 47’ Petrea punctează pentru 24 – 22, pentru ca în 53’ Baican să intre ca un tanc printre apărători și să facă 28 – 24.

Până la final spectatorii aplaudă golurile de senzație ale lui Ciubotariu și paradele perfecte ale lui Tcaciuc.

Principalul marcator al sucevenilor a fost Ciubotariu, cu 9 goluri.

În următoarea etapă,   CSU   va juca în deplasare cu Dinamo  București.