Playout Liga Națională: CSU Suceava pierde cu 31 – 25 la Satu Mare - Ziarul de pe Net - Pentru suceveni
Incarcare...
Esti aici:    >  Sport  >  Articolul curent

Playout Liga Națională: CSU Suceava pierde cu 31 – 25 la Satu Mare

De    •   Publicat acum 6 luni, 29 aprilie 2017   •   Fara comentarii

• Aruncări ratate 12 – 7  /  minute eliminare 10 – 4

Azi, în etapa 5 playout Liga Națională la handbal,  CSU Suceava a fost învinsă în deplasare de  CSM  Satu Mare cu 31 – 25 ( 11 – 11 ).

Gazdele au început furtunos și în 7’31” conduceau cu 4 – 0, apoi sucevenii s-au apropiat la 5 – 3 în 12’07” prin golurile lui I. Tcaciuc, Puljizovic și Tîrzioru.  După numai un minut Satu Mare a adăugat două goluri pe tabelă, dar CSU  s-a  dezmorțit  cu reușitele lui Olariu și Tîrzioru.

În 17’44” gazdele aveau 7 – 5, urmează două reușite ale lui Sipka, dar gazdele apasă accelerația și în 23’36” conduceau cu 10 – 7.  Este rândul sucevenilor să intre deciși în joc, Ciubotariu, Tîrzioru și Șoldănescu ducând scorul în 28’51” la 11 – 10.  Egalitatea la pauză este semnată prin golul lui Olariu, prefațată de o ratare a lui Ciubotariu.

În a doua repriză, cu un jucător în plus,  CSU  egalează la 12 prin Sipka, după care se întrece în ratări, prilej pentru sătmăreni de a pune 4 goluri diferență ( 16 – 12 ) în 40’05” chiar cu efectiv redus.   Burlacu punctează de 3 ori, coechipierii lovesc bara, adversarii nu iartă nimic, așa încât 44’58” aduce scorul de 20 – 14.

Revine cu gol Petrea ( 20 – 16 ), Burlacu este eliminat ( 47’50” ), apoi este rândul gazdelor să încaseze două eliminări.  Chiar și așa, diferența crește la 21 – 16 în 48’18”.

Mitrea înscrie din lovitură de la 7 metri, Șoldănescu primește eliminare, punctează Burlacu pentru 21 – 18 în 49’22”, sucevenii încasează goluri pe contraatac, iarBaican și apoi Sipka fac 23 – 20 în 5236”.

Cele două echipe înscriu pe rând, pentru  CSU  punctând Petrea, Ciubotariu, Burlacu și Olariu, în 57’27” tabela indicând 27 – 24.  Ultimele minute aparțin gazdelor, care nu mai pot scăpa victoria.

Cei mai buni marcatori de la  CSU  : Burlacu – 6 goluri, Sipka – 4.

În etapa următoare, pe 10 mai, sucevenii vor sta, după care pe 17 mai vor juca în deplasare la  CSM  Focșani.