Foresta Suceava a reușit o remiză albă cu FC Brașov - Ziarul de pe Net
Esti aici:    >  Sport  >  Articolul curent

Foresta Suceava a reușit o remiză albă cu FC Brașov

De    •   Publicat acum 1 an, 26 aprilie 2017   •   Fara comentarii

• stadion Areni / 17 grade celsius, vânt / gazon bun / aproximativ 700 de spectatori
  • șuturi pe poartă 4 – 3 / cornere 7 – 4 / cartonașe galbene 2 – 3

În această după-amiază, în Liga 2 la fotbal,  Foresta Suceava (tricouri albe) a făcut 0 – 0 cu  FC  Brașov, în etapa 31, într-un meci în care oaspeții porneau favoriți.

Partida a fost săracă în faze de poartă, sucevenii apărându-se grupat și atacând fără a se lăsa descoperiți.  Oaspeții au avut la peluza dinspre Primărie o galerie de 4 oameni, printre care și o femeie, care au scandat  Steagul !  La cealaltă peluză, galeria forestierilor nu a mai arborat obișnuitele steaguri.

În 16’ Mutu reia cu capul spre poartă, dar portarul Iacob (B) reține, în 28’ Semeghin scoate de pe linia porții un balon șutat de Moldoveanu (B) la o fază la care portarul Niga a încasat o lovitură cu genunchiul, iar în 43’ Rusu șutează slab din careu, țintind practic portarul.

După pauză, în 72’, după o bâlbâială a apărării sucevene, Niga reușește să rețină un șut periculos al lui Goge (B).  Portarul Sucevei are de lucru cu centrările brașovenilor, pe care le boxează departe de careu.

În 90’ + 3 (arbitrul a acordat 5’ de prelungire), Lung șutează puternic sub bară, dar Iacob (B) păstrează tabela neatinsă.

Un punct prețios câștigat de Foresta, mai ales că meciul a fost unul de uzură.  În etapa următoare, în weekend, sucevenii vor sta.