CSU Suceava pierde categoric în play-out cu Steaua: 39 - 27 - Ziarul de pe Net - Pentru suceveni
Incarcare...
Esti aici:    >  Sport  >  Articolul curent

CSU Suceava pierde categoric în play-out cu Steaua: 39 – 27

De    •   Publicat acum 6 zile, 19 aprilie 2017   •   Fara comentarii

*Aruncări ratate 17 – 15  /  minute eliminare 6 – 8

Foto arhivă

În această seară, în play-outul Ligii Naționale la handbal, CSU  Suceava a fost învinsă, în deplasare, de  Steaua București cu 39 – 27 ( 18 – 12 ).

Partida dintre cele mai bine clasate echipe în play-out a început cu dominarea gazdelor, Sipka ratează două atacuri, dar sucevenii revin, astfel încât în 10’40”, după ce Mitrea transformă o lovitură de la 7 metri, conduc cu 6 – 5.

Bucureștenii revin la cârma jocului, încasează până în 14’06” 3 cartonașe galbene ( sucevenii unul prin Burlacu ), în 17’46” fac 11 – 6 pe tabelă.

CSU  trece prin momente grele, Baican reușește două goluri consecutive, ratează Burlacu, înscrie Ciubotariu, gazdele duc scorul la 12 – 9 în 22’00”.  În 22’55” Puljizovic încasează cartonaș galben, bucureștenii ratează 7 metri, iar sucevenii înscriu după o lovitură de penalitate prin Mitrea : 12 – 10 în 24’14”.

Într-un singur minut, 25, ratează Puljizovic și Ciubotariu, marchează Burlacu, apoi Puljizovic este eliminat 2’.  Gazdele nu mai iartă nimic, așa încât la pauză diferența se păstrează : 18 – 12.

În primele 5 din repriza secundă gazdele înscriu de 4 ori, iar sucevenii o singură dată, prin Baican.  Bucureștenii ratează în serie, de cealaltă parte Burlacu și Costea își înscriu numele pe lista marcatorilor, dar steliștii pun presiune și în 38’48” conduc cu 24 – 16.  Aruncările lansate de Puljizovic și Mitrea nu își ating ținta,  CSU este ținută în joc de portarul C. Tcaciuc, care respinge 4 torpile  la rând.

Șoldănescu și Costea încearcă să se mai apropie, replica gazdelor este devastatoare : 27 – 18 în 4542”.  Baican mai trimite o minge în poarta adversă, Puljizovic și Olariu îi urmează exemplul, dar lupta este grea, tabela indicând 32 – 22 în 50’58”.

Ultimele 10’ aduc golurile lui Burlacu ( de 2 ori ), Olariu, Târzioru și Puljizovic, în timp ce gazdele înscriu de 9 ori.

Principalii marcatori ai sucevenilor au fost Burlacu și Baican – câte 5 goluri.

Etapa următoare, pe 26 aprilie,  CSU  va juca acasă cu CSM  Făgăraș.