CSU Suceava, înfrângere la limită: 25-26 cu Dunărea Călărași - Ziarul de pe Net
Esti aici:    >  Sport  >  Articolul curent

CSU Suceava, înfrângere la limită: 25-26 cu Dunărea Călărași

De    •   Publicat acum 2 ani, 11 februarie 2017   •   Fara comentarii

• șuturi apărate 10-9 / minute eliminare 4-8

În această seară, în etapa 18 a Ligii Naționale la handbal,  CSU  Suceava (echipament albastru) a fost învinsă cu 25-26  (12-12) de Dunărea  Călărași.

Sala de 400 de locuri a Liceului cu Program Sportiv a fost plină cu suporteri care i-au încurajat frenetic pe elevii lui Adrian Chiruț.

În prima repriză echipele au mers cap la cap, desprinzându-se la un gol sau două. Mai multe decizii ale arbitrilor au stârnit nemulțumirea spectatorilor, mai ales după ce Puljizovic a fost pus la pământ cu faulturi dure de trei ori de apărarea oaspeților.

Cea de-a doua parte a meciului a început bine pentru suceveni, care în minutul 40 conduceau cu 18-16, dar Dunărea a revenit spectaculos, în minutul 50 tabela arătând 21-21.

Ultimele 5 minute au aparținut oaspeților, care s-au desprins hotărâtor.

Cu 11 secunde înainte de final, Târzioru a redus diferența la un gol, dar soarta meciului era pecetluită.

Principalii marcatori ai sucevenilor au fost Preda (7 goluri), Puljizovic și Baican (câte 4 goluri).

Lupta pe semicerc a fost grea pentru pivotul Baican, care a terminat meciul cu mânecile tricoului rupte.

În etapa următoare,  CSU  va juca în deplasare la Vaslui.