Astăzi, într-o conferință de presă, co-președintele PNL Suceava, deputatul ALEXANDRU BĂIȘANU a criticat direct dezinteresul cu care primarul ION LUNGU și chiar unii parlamentari liberali tratează susținerea candidaturii Suceava – capitală culturală europeană în anul 2021.
El a declarat că “am avut discuții cu dl. primar ION LUNGU, inițial mi-a transmis că e de acord cu proiectul, în realitate s-a văzut că nu a fost de acord.
A zis da, dar pe parcurs a alunecat, a primit un telefon, două, trei de la unii sau alții…
Primarului LUNGU îi e frică de telefoanele primite de la foștii colegi din PDL.
Nu numai el știe unde îi este călcâiul lui Ahile, ci mai știu și alții !
IOANE, te rog din tot sufletul să te întorci cu spatele la un anumit tip de politicieni și cu fața la cetățeni”.
Referindu-se la răspunsul primit pe aceeași temă de la colegul de partid IOAN BALAN, BĂIȘANU a precizat că “am încercat să obțin un vot de încredere de la colegii din PNL.
Dl. IOAN BALAN mi-a spus răspicat, simplu, în față, că niciunul din oamenii săi nu va vota acest proiect”.
BĂIȘANU a mai afirmat că proiectul de capitală culturală europeană este “singura șansă a Sucevei de a se dezvolta economic în următorii ani”.
Depunerea dosarelor se face până pe 10 octombrie, iar până acum și-au anunțat candidaturile Alba Iulia, Arad, Braşov, Brăila, Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi, Oradea, Sfântu Gheorghe şi Timişoara.
DAN PASCARU
Suceava nu-i nici măcar capitala culturala judeteana, cum sa fie Suceava capitala culturala europeana?!
E căldură mare, înțeleg, Băișanu deschide gura ca să ventileze aerul! La Cluj se lucrează din 2010 la acest proiect, atunci s-a înființat Asociația Cluj Napoca 2021 Capitală Culturală Europeană. Ia dați un click pe http://www.clujnapoca2021.ro, domnule Băișanu, puteți face măcar așa ceva pînă în octombrie?