Muzică, produse gastronomice şi voie bună la Festivalul TRADIŢII ŞI LEGENDE BUCOVINENE - Ziarul de pe Net
Incarcare...
Esti aici:    >  Ştiri locale  >  Articolul curent

Muzică, produse gastronomice şi voie bună la Festivalul TRADIŢII ŞI LEGENDE BUCOVINENE

De    •   Publicat acum 5 ani, 17 septembrie 2014   •   Fara comentarii

produs in Bucovina

Serbările câmpeneşti continuă în judeţul Suceava – pe 20 şi 21 septembrie se va desfăşura la Horodnic de Sus Festivalul Tradiţii şi legende bucovinene.

ZdpN  prezintă programul manifestărilor :

 

20 septembrie

Orele 12,00 – 20,00 – Vizitarea standurilor expoziţionale ale producătorilor agricoli, meşterilor populari, producătorilor tradiţionali de produse gastronomice şi preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole

Orele 12,00 – 13,00   – Fanfara “TRANDAFIRUL” Calafindeşti

Orele 13,00 – 13,10   – Deschiderea oficială a evenimentului

Orele 13,10 – 13,30   – “Azi în sat îi Şezătoare” – spectacol folcloric susţinut de formaţiile artistice:                           

   –  Grup vocal “BUCOVINA” Calafindeşti,

   – Ansamblul folcloric “TRANDAFIRUL ” Calafindeşti

Orele 13,30 – 13,50  – Scenetă istorică “Ştefane, Măria Ta!”, Vicovu de Sus

Orele 13,50 – 15,00 –  Spectacol folcloric susţinut de formaţii artistice de amatori:

   – Ansamblul folcloric “Pădureţul” Cacica

`                        –  Ansamblul polonez “Solonceanca” Soloneţul Nou

   –  Grup vocal “Păstrătorii de tradiţii” Marginea

   –  Grup folcloric “Arcanul bătrânesc” Frătăuţii Noi

                –  Adriana Bucevschi

Orele 14,00 – 15,00 –  Concursul tăietorilor de lemne, la care vor participa tăietorii de lemn din zonă

Orele 15,00 – 15,15  –  Recital  ALEXANDRU ARŞINEL

Orele 15,15 – 15,25  –  Florentina Moldovan       

Orele 15,25 – 17,00  – Spectacol extraordinar susţinut de:

                                  – Ansamblul Artistic “Ciprian Porumbescu” Suceava

                                  – Margareta Clipa

 

Orele 17,00 – 20,00 – Spectacol folcloric susţinut de formaţii artistice de amatori:

-Formaţia de dansuri ucrainene “CERVONA  KALENA”  Negostina

-Grup vocal  “ALTIŢA”  Bilca

-Ansamblul folcloric “Bilcuţa” Bilca

      – Formaţia de jocuri populare  Frătăuţii Vechi

      -Ansamblul folcloric “Vicoveanca”  Vicovu de Sus

      -Ansamblul folcloric “Florile vicovene” Vicovu de Sus

      – Formaţia de jocuri populare Vicovu de Jos

      – Ansamblul folcloric “Codrişor” Dorneşti

      – Angelica Flutur

      – Grup vocal Voitinel

      – Ansamblul folcloric “Florile Bucovinei”  Rădăuţi

Ora 20,00 – Balul gospodarilor

 

 

 

21 septembrie

 

Orele 10,00 – 20,00  –  Vizitarea standurilor expoziţionale ale producătorilor agricoli, meşterilor populari, producătorilor tradiţionali de produse gastronomice şi  preparate din lapte, carne, fructe, produse apicole

Orele 12,30 – 13,00  – Fanfara “Crai bucovinean” Todireşti

Orele 13,00 – 13,45 – Formaţii de jocuri populare din Mănăstirea Humorului

                                  – Dănuţ Onoiu

Orele 13,45 – 14,05   – Violoniştii Oleg şi Lucia Sacaliuc

Orele 14,00 – 15,00    – Concurs de tracţiune cu cai

Orele14,05  – 14,15    – Formaţia de jocuri populare “Trilişeşti” Iaslovăţ Ansamblul folcloric din Suceviţa

Orele 14,50 – 14,30    – Ansamblul folcloric “Ţănţăroiul” Iaslovăţ

Orele 14,30 – 14,50    – Ansamblul folcloric “Străjăncuţa” Straja

Orele 14,50 – 15,00    – Formaţia de dansuri ucrainene “Kozaciok” Bălcăuţi 

Orele 15,00 – 15,15    – Taraful fraţilor Onica, Horodnic de Sus

Orele 15,15 – 15,30    – Recital EMIL IANOS

Orele 15,30 – 16,20    – Ansamblul folcloric Arcanul USV Suceava

                                    – Călin Brăteanu

Orele 16,20 – 16,40    – Ansamblul folcloric “Brădetul” Horodnic de Jos

Orele 16,40 – 17,50    – Ansamblul “Ciobănaşul” al Clubului Copiilor Rădăuţi, Mihalescu Maria, Mihalescu Trandafir, Grigorean Andreea, Delia şi Denisa Babalean, Hriţcan Magda, Sânziana Mirăuţă, Bianca Ciornobrevei, Valentina Cernovschi

–         Ansamblul folcloric “Flori de munte” din Suceviţa, Flocea Denisa – Solca,

Balan Valentina – Marginea

Orele 17,50 – 18,10    – Ansamblul folcloric “Fii Putnei” Putna

                               -Alexandra Dan, Marinela Cotos

Orele 18,10 – 18,20    – Formaţia de jocuri populare  “Luca Arbore” Arbore

Orele 18,20 – 18,40    – Recital ALEXANDRU BRĂDĂŢAN

Orele 18,40 – 19,00    – Formaţia de jocuri populare “Obcina Poieniului” Poieni Solca

Orele 19,00 – 19,15    – Taraful “Huţulca” Ulma

Orele 19,15 – 20,00    – Hora de la Horodnic

    Print       Email
  • Publicat: acum 5 ani, 17 septembrie 2014
  • de:
  • Ultima modificare: septembrie 17, 2014 @ 2:30 pm
  • Sub: Ştiri locale, Toate articolele
  • Termene si conditii:

    • Raspunderea penala sau civila pentru articolele de pe acest site apartine exclusiv autorilor. In cazul in care cineva se simte lezat, poate trimite un drept la replica care va fi publicat in articolul respectiv.
    • ZiaruldepeNet.ro si administratorii sau reporterii/moderatorii ziarului online nu raspund din punct de vedere juridic pentru continutul comentariilor vizitatorilor.
    • Responsabilitatea pentru comentariile postate revine in totalitate utilizatorului care beneficiaza de serviciul de a putea posta un comentariu.
    • Comentariile cu jigniri sau continut vulgar vor fi sterse, iar utilizatorul nu va mai beneficia de acest serviciu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Please copy the string woz6HX to the field below: